ProfiLIGHT

Vyhľadať
Close this search box.

Koniec fluorescenčných žiariviek

všetko, čo potrebujete vedieť

Dátum: 04/2023

Od 25. februára 2023 sa EÚ rozhodla zakázať dovoz a predaj kompaktných žiaroviek s označením CFLni. Tento krok má pomôcť zlepšiť energetickú účinnosť a zdravie spotrebiteľov. V tomto článku sa budeme venovať tomuto rozhodnutiu EÚ, jeho dopadu na spotrebiteľov a alternatívnym riešeniam.

Čo znamená zákaz fluorescenčných žiaroviek?

Klasické žiarivky, ľudovo nazývané aj „neónky“, boli bežné v podnikoch, na úradoch aj v školách.

Zákaz fluorescenčných žiaroviek sa týka predaja, výroby a dovozu všetkých tradičných fluorescenčných žiaroviek, ktoré používajú vysoké množstvo ortuti. Ortuť je nebezpečná pre životné prostredie a zdravie človeka a jej použitie bolo v mnohých krajinách postupne obmedzované a zakazované.

Definitívne sa skončil dovoz kompaktných typov bez predradníka, lineárnych variantov so životnosťou nad 25 000 hodín a kruhových žiariviek T5.

V priebehu nasledujúcich mesiacov by mali všetky zostávajúce žiarivky T8 a T5 s príkonom od 14 do 80 W úplne zmiznúť z trhu.

Prečo sa zakazujú fluorescenčné žiarovky?

Žiarovky sa vyrábajú už dlhé roky, ale ich výroba aj používanie majú negatívny vplyv na životné prostredie. Žiarivky totiž produkujú viac tepla ako moderné LED zdroje, čo znamená  vyššiu spotrebu energie a teda aj vyššie množstvo emitovaných skleníkových plynov. Okrem toho obsahujú žiarovky aj zložité zmesi kovov a chemikálií, ktoré je ťažké recyklovať.

EÚ sa preto rozhodla zakázať výrobu a predaj žiaroviek, aby pomohla znížiť emisie skleníkových plynov a ochrániť životné prostredie.

Bezpečnostné riziká lineárnych žiaroviek

Jednou z hlavných nevýhod klasických lineárnych žiaroviek je ich nebezpečenstvo pre zdravie. Výroba týchto žiaroviek sa spolieha na značné množstvo ortuti, ktorá môže byť veľmi nebezpečná pre ľudské zdravie, keďže ide o ťažký kov, ktorý sa ukladá v tele a môže poškodzovať rôzne orgány. Ortuť sa nachádza v kapsule, ktorá je súčasťou lineárnych žiaroviek, a to znamená, že ak kapsula praskne, môže dôjsť k uvoľneniu toxických látok do okolia. Okrem toho, lineárne žiarovky sú náchylné k prehrievaniu, čo môže viesť k požiarom a ďalším rizikám pre domácnosti.

Zákazom ešte nie je koniec

Spomínaným zákazom to však nekončí. 25. augusta nás čaká ďalší dôležitý míľnik. Vtedy dostanú v EÚ stopku aj všetky zostávajúce lineárne žiarivky, konkrétne T5 s príkonom 14 až 80 wattov, ako aj varianty T8 so spotrebou 18 W až 58 W. Zákaz sa týka halogénových výbojok s označením G4, GY6.35 a G9. Po tomto termíne už na územie EÚ nebudú môcť (legálnym spôsobom) vstúpiť nové žiarivky a len sa dopredajú ich skladové zásoby. Prechod na modernejší zdroj svetla je teda nevyhnutnou evolúciou, ktorá má pomôcť životnému prostrediu a určite z nej budú profitovať aj peňaženky spotrebiteľov.

Využitie v akvaristike a teraristike

Lineárne žiarivky sa v minulosti používali aj v akvaristike, najmä typ T5 a starší typ T8. Tieto svietidlá je však možné plnohodnotne nahradiť LED svietidlami pričom sa predávajú špeciálne svietidlá s kombináciou bielej a prímesi farieb ako modrá a červená aby zvýraznili napríklad rastliny v akváriu.

V prípade teraristov je situácia komplikovanejšia, pretože žiarivky tam neslúžia iba ako zdroj svetla alebo dekorácia, ale súčasne pôsobia aj ako zdroj UV žiarenia, ktoré plazy potrebujú. V súčasnosti sa vyvíjajú LED svietidlá, ktoré by okrem svetla emitovali aj dostatočné UV žiarenie, ale údajne ešte nespĺňajú potreby teraristov.

Aké náhrady existujú pre fluorescenčné žiarovky?

Jednou z možností sú moderné LED žiarovky, ktoré majú dlhšiu životnosť a spotrebúvajú menej energie. LED žiarovky sú k dispozícii v rôznych veľkostiach a typoch, čo znamená, že môžu byť použité v rôznych situáciách.

Pri výbere náhrady za fluorescenčné žiarivky je dôležité zvážiť niekoľko faktorov, ako napríklad výkon, farbu svetla a typ pätice.

Okrem toho, dôležitým faktorom pri výbere LED svietidiel je aj ich kvalita. Kvalitné LED svietidlá majú lepšiu účinnosť a dlhšiu životnosť, pretože sú vyrobené z kvalitnejších materiálov.

V dnešnej dobe existujú modernejšie náhrady za klasické trubice, v prevedení LED. Jedná sa o takzvaný retro fit. Pre úspešnú inštaláciu je však potrebný odborný zásah elektrikára, ktorý odpojí starú elektroniku pre fluorescenčné trubice takzvaný balast. Vzhľadom na zastaralé plasty, zníženú odrazivosť reflektorov v svietidle a časová náročnosť takejto úpravy, sa viac opláca výmena celého svietidla za modernejšie.

Ekonomické výhody LED zdrojov svetla

Používanie LED zdrojov svetla môže priniesť aj ekonomické výhody. Hoci sú v porovnaní s tradičnými žiarovkami na prvý pohľad drahšie, ich dlhá životnosť a vysoká energetická účinnosť prinášajú úsporu financií v dlhodobom horizonte. Okrem toho, nové LED zdroje svetla majú mnoho funkcií, ako napríklad možnosť regulácie jasu, a tým prispievajú k výraznej úspore energie.

Podľa odhadov sa až v 39% Európskych podnikov a inštitúciách ako školy, úrady, verejné budovy stále používajú na osvetlenie fluorescenčné trubice hlavne typ T8. Prevádzka takýchto svetiel je veľmi ekonomicky náročná, pre zastaralé materiály bude čoraz väčší problém takéto svietidlá udržať v prevádzke. 

Radi Vám vypracujeme analýzu a prepočet návratnosti investície výmeny osvetlenia za moderné a úsporné LED svietidlá.

V priemysle sú úspory ešte dramatickejšie

Vo veľkom množstve výrobných hál sa pre osvetlenie stále používajú neefektívne a zastaralé svietidlá, napríklad metal-halogénové výbojky s obrovskou spotrebou, a vo veľkých počtoch. Neraz sa v týchto priestoroch svieti prakticky celý deň, práve v takýchto objektoch dáva veľký zmysel výmena za moderné a efektívne LED svietidlá pre priemysel, ktoré sú odolné voči nepriaznivému prostrediu a sú stavané na vysokú záťaž.

Ešte vyššiu úsporu energií je možné dosiahnuť použitím inteligentného riadenia osvetlenia, kde automatický systém neustále sleduje svetelné podmienky a obsadenosť priestorov, a podľa pravidiel upravuje intenzitu osvetlenia čím sa znižuje spotreba. 

Ak máte takýto priestor, ochotne Vám poradíme vybrať najvhodnejšie riešenie.

adam-kring-AcyXxKGPmGs-unsplash
Luc3as_article_heading_picture_end_of_selling_T8_fluorescent_tu_058e237f-8866-4572-8802-08be7ade92f8
LED+Office+Ceiling+Light

Produkty

Vyberte si zo širokého portfólia produktov presne pre Váš projekt.