ProfiLIGHT

Produkty

Núdzové osvetlenie

Autonómne svietidlá

Núdzovému osvetleniu sa venujeme roky, radi Vám so všetkým pomôžeme. Od tvorby projektu, výber svietidiel, až po realizáciu projektu.

Čo je núdzové osvetlenie?

Núdzové osvetlenie slúži predovšetkým na to, aby bolo zabezpečené dostatočné osvetlenie priestorov a únikových trás aj vtedy, keď dôjde k výpadku elektrickej energie. Na akú dlhú dobu treba zabezpečiť núdzové osvetlenie ale aj ostatné podmienky využitia núdzového osvetlenia sú určené predovšetkým normou STN EN 1838:2014-01 (36 0075).

Riešenie núdzového osvetlenia s použitím autonómnych svietidiel, to znamená že každé svietidlo má vstavanú svoju batériu ktorá dodáva energiu v prípade výpadku napájania, je jednoduchšou a často lacnejšou alternatívou, ktorá je vhodná hlavne pre menšie priestory a objekty. Takéto svietidlá sú rozmiestnené po objekte aby osvetľovali všetky dôležité miesta ako napríklad, chodby, schodiská, únikové východy, ale tiež umiestnenie hydrantov, hasiacich prístrojov, zhromaždísk ľudí a podobne. 

Núdzové osvetlenie je však stále živý systém, o ktorý sa treba neustále starať. Podľa vyhlášky treba pravidelne monitorovať stav a funkčnosť svietidiel i stav a výdrž batérii. Pri návrhu systému je potrebné zarátať aj náklady na profylaktické kontroly, pomôcky ako plošiny, rebríky aby sa technici dostali fyzicky k svietidlu a vedeli skontrolovať jeho stav. Hlavne v priestoroch kde je problematický prístup k svietidlám najmä z dôvodu umiestnenia iných technológii pod svietidlom, vysokých výšok, sa môže viac oplatiť investovať do Centrálneho batériového systému

Svietidlá s autonómnymi batériami môžu obsahovať aj funkciu autotest, to znamená že svietidlo vie cez LED diódu signalizovať poruchu. Treba však pravidelne fyzicky skontrolovať vizutálne všetky svietidlá núdzového osvetlenia a raz ročne vykonať aj funkčný test. 

Prvým krokom je vytvorenie dobrého projektu. Treba zvážiť počet a špecifikáciu svietidiel, či použitie centrálneho batériového systému. Počet okruhov a dobu svietenia pri výpadku elektrickej energie. Predíde sa tak rôznym nedostatkom, ktoré sa už v priebehu realizácie riešia zložitejšie. Následne treba všetky komponenty núdzového osvetlenia (svietidlá núdzového osvetlenia, sledovače straty fázy či iné moduly, kabeláž, centrálny batériový systém) správne nainštalovať.

Posledným krokom je oživenie celého systému núdzového osvetlenia a naprogramovanie podľa predstáv a požiadaviek samotného klienta.

So všetkými krokmi vám vieme pomôcť, takže sa na nás môžete s dôverou obrátiť v akomkoľvek štádiu riešenia núdzového osvetlenia.

Autonomny system

Referencie

Premeníme Vaše starosti s návrhom a oživením osvetlenia na úspešne dokončený projekt. Máte našu podporu počas celého života projektu.